Asi se shodneme, že vývoj postav v jakémkoliv seriálu přispívá k jeho kvalitě. Ukazuje, že to, co náš hrdina prožil, na něj má vliv a postupně ho mění. A to platí i pro dětské seriály. Příkladem může být například My Little Pony, kde prakticky všechny hlavní postavy prochází vývojem a to, co prožily, je skutečně ovlivňuje.
Jak je na tom ale populární britský seriál Mašinka Tomáš, v originále Thomas the Tank Engine? Reaguje i on na to, co se kolem něj děje a co v jednotlivých epizodách prožívá? Nebo se jedná o jeden z těch epizodních dětských seriálů, které byly uváděny hlavně v 80. a na začátku 90. let, kdy postavy zůstávaly stále stejné? Zde mohou být příkladem populární seriály od Disneyho, jako Kačeří příběhy, Rychlá Rota a další, z nedisneyovské produkce pak třeba Mega Man nebo Swat Cats. Poslední dva jmenované by však z vývoje postav, především těch hlavních, rozhodně benefitovaly.
Zde si musíme uvědomit, že Mašinka Tomáš je produkt určený pro ty nejmenší diváky. A zajímá spíš to, jestli postava dělá například legrační obličeje či zvuky a to, zda se na obrazovce stále něco děje. Příběh je samozřejmě jednoduchý, aby jej malé děti dokázaly pochopit.
Vzhledem k výše uvedenému by mělo být jasné, jak to tedy je. Jedná se o starší seriál, byť vysílaný až dodnes. Začínal v době, kdy skutečně něco, jako propracované příběhy či vývoje postav prakticky neexistovalo, tedy rozhodně ne ve tvorbě pro děti. Tím nechci říci, že by neexistovaly kvalitní seriály. Vývoj postav koneckonců není všechno, jak nám ukazují například již zmíněné Kačeří příběhy.
Není tedy divu, že i zde jsou všechny postavy v posledním dílu stejné, jako byly na začátku. Za všechny ty epizody, všechna dobrodružství, která prožili, se nic nenaučili. A to je škoda, neboť to činí cestu, kterou prošli, prakticky bezcennou. A možná, pokud by se tvůrci pokusili s tím něco udělat, by se zvedla i kvalita tohoto díla. Protože to má rozhodně na víc.