V dnešní době jsou všechny začátky těžké, mladí lidé, kteří chtějí založit rodinu to však mají ještě trochu těžší. I skrz současné problémy se často mladí lidé rozhodují zakládat rodiny později, než tomu bylo dříve. Největšími problémy jsou především bydlení, nedostatek financí a nestabilnost práce.
1. Nedostatek financí
Finance jsou problémem číslo jedna, bez nich je totiž velice těžké se osamostatnit a založit rodinu. Finanční poradci vám řeknou, že před založením rodiny je důležité mít našetřeno minimálně na půl roku dopředu, ideálně na celé období mateřské a rodičovské dovolené, kdyby se něco nepovedlo. Kdo z mladých ale má v dnešní době takový finanční polštář? A kde na něj vzít? Tohle je jeden z důvodů, proč se věk prvorodiček neustále zvyšuje. Dalším důvodem je budování kariéry a svoboda cestování.
2. Bydlení
Bydlení není na trhu nijak moc a byty co jsou k dispozici jsou v současné době pro mladé rodiny poměrně drahé. Bydlení vícegeneračních rodin je v dnešní době už tak trochu pasé, rodiny jsou zvyklé mít svůj vlastní klid a nestojí moc o soužití s mladšími generacemi. A mladší generace také nestojí o soužití s rodiči, chtějí mít vlastní domácnosti a žít si podle sebe. Získat hypotéku je čím dál těžší, především pro rodiny s nižšími příjmy. Ještě pořád jsou tu hypotéky bez dokládání příjmů, které může získat v podstatě kdokoli, kdo má čím ručit. Což ale znamená třeba zastavit nemovitost rodičů.
3. Nestabilní místo v práci
Stabilní zaměstnání, u kterého nehrozí ztráta místa po ukončení mateřské a rodičovské dovolené je jednou z podmínek, které spousta rodin má. Především u některých zaměstnavatelů je velkým problémem zaměstnávání pouze na dobu určitou, dostat se do zaměstnání na dobu neurčitou je mnohdy velice složité. Avšak ani u tohoto typu zaměstnání nemáte místo jisté, obejít se to dá vždy, a kdo by se vracel do práce tam, kde o něj nestojí?